Yazı Detayı
24 Aralık 2020 - Perşembe 18:11 Bu yazı 7692 kez okundu
 
Yaşamın anahtarı; umut
Cansu ER | Aile ve Sosyal Yaşam Danışmanı
cansuelzakariyer@gmail.com
 
 

Gelmez, çok uzak sandığımız 2021 geliyor.

Doğal afetler, siyasi olaylar, terör saldırıları, operasyonlar ve protesto gösterileri başta olmak üzere uzun süre akıllarda yer alacak bir yıl geçirdik.

Yılın başında, dünya çapında insanların 75'i 2020'nin kendileri için önceki yıla kıyasla daha iyi bir yıl olacağını düşünüyordu. Bu umutlar pek gerçekleşmemiş olsa da bazı pozitif dirençlilik örneklerine de vurgu yapabiliriz. Şöyle ki; bu zor yılda mutluluk seviyelerinde bir değişim görülmedi; sağlık, kişisel ilişkiler ve güvenlik hayatımızda daha da ön plana çıktı.

2020'nin Koronavirüs kriziyle tanımlanacağı bir yıl olacağını hatırlatmaya gerek yok. Hem global hem yerel araştırmalarımızda sıralamanın başını koronavirüs krizi çekiyordu ve halen aşı konusundaki gelişmelere rağmen belirsizlikler ve değişen gerçekliklerle yaşamaya devam ediyoruz.

Pandeminin neden olduğu yıkım, nasıl bir dünyada yaşamak istediğimiz ve kendimiz için nasıl bir hayat arzu ettiğimizi düşünmemiz için bize bir mola sundu. Başlangıçta normale dönmeyi arzulasak da, köklü bir değişime olan iştahımız da bu süreçte arttı.

Peki tüm bunlara rağmen hala nefes alıyor ve sağlığımız yerindeyse yeni gelen yıla umutla bakmayı seçelim mi?

Olumsuzluklar bize ne öğretti bunu fark edip yola daha güçlü bir şekilde devam edelim mi?

Yaşamın anahtarı umut… Umut yüreklere sevgiyi ekerken, gözlerinizin içine tebessümün ışığını kondurur.

Sizi de kesseler biçseler baltalayıp yakmak için odunluğa koysalar… zaman zaman açılan kapıdan uzanan güneşten nasiplenerek… yine de yeşermek ve yaşamak için neden bulursunuz… işte bu yaşamın, umudun ve iradenin kendisidir…

“Yaşam ne kadar kötü görünürse görünsün yaşamın olduğu yerde umut vardır’’

İnsan hayatı bir cümleye benzer. Öznesi, yüklemi, özlemi, acısı, coşkusu, virgülü, soru işareti ve noktası vardır onun.. İz bırakan cümleler vardır mesela hayatımızda tarihte iz bırakan insanlar gibi. Aşk cümleleri vardır cümlelere sığmayan.. Yusuf-u Züleyha’dan, Sezar-Kleopatra’ya kadar tüm aşk hikayelerini anımsatan.

Kötümser olamıyorum. Beynimde kötümser düşünceleri oluşturacak ağlar, doğuştan kurulmamış. Hiç su vermemişim o dikenli düşünce bitkilerine.

Belki güzel günler gelecek olanlardadır

Sevgiyle… Hep daha iyiye…

 
Etiketler: Yaşamın, anahtarı;, umut,
Yorumlar
Haber Yazılımı