Yazı Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 19:23 Bu yazı 550 kez okundu
 
Yeni̇ eğitim dönemi̇ne başlarken
Hasan YAVUZ
gunesduganli@dogrucevap.com.tr
 
 

“Ders zili çalacak ve neşe içinde sınıfları dolduracağız.” Normalde basit bir söylem gibi duruyor değil mi? Oysa son yıllarda ne kadar özlediğimiz bir cümle. Salgın dönemi, dünyada birçok faaliyeti etkiledi. En çok etkilenenlerin başında eğitim geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de eğitimin aksamaması için online sisteme geçildi. Bunun sonucunda online eğitimle tanışmış olduk. Dersler, ağırlıklı olarak Eba ve zoom uygulamaları üzerinden verildi. Bu da bize dijital platformların sadece sosyal medya ve bilgisayar oyunları için değil bilgiye ulaşmak için de kullanılabileceğini gösterdi.  

Online eğitim, derslerin aksamasını önlese de yeni dönemde birçok ülke yüz yüze eğitime geçme kararı aldı. Almanya, Danimarka, Avusturya, İngiltere, ABD gibi bazı ülkeler okullarda rutin hızlı antijen testleri kullanarak yüz yüze eğitimi tamamen açık ya da kısmen açık statüsünde sürdürmeye devam ediyor. Test sonuçları olumlu olsa bile okullar, maske ve mesafe kurallarına titizlikle uymaya çalışıyor.  

Ülke olarak önümüzdeki dönemde bizlerin de yüz yüze eğitime geçmesi planlanıyor. Bu çerçevede öncelikli olarak öğretmenlerimize aşı planlaması yapıldı. Öğrencilerle aynı ortamda bulunabilecek servis şoförleri, okul görevlileri ve öğrenci velilerinin aşılı olması şartı aranacağı bilgisi paylaşıldı. Aşı yaptırmayan ya da yaptıramayan kişilere haftada iki gün testin zorunlu tutulacağı bildirildi. Okulları hijyen hale getirmek için çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.   

Yüz yüze eğitime geçiş aşamasında bütün vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen kurallarına hassasiyet göstereceğini biliyorum. Sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir eğitim- öğretim yılı geçireceğimize inancım tam. Her zorluk gibi bununla da başa çıkacak ve güzel günlerin mutluluğunu yaşayacağız.  

 
Etiketler: Yeni̇, eğitim, dönemi̇ne, başlarken, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı